“Dit is een vrij land. Maar de mensen die hiertegen demonstreren noem ik beroepsdemonstranten. Ze hebben niets beters te doen. Het zijn dezelfde mensen die demonstreren tegen Zwarte Piet”, zegt oud-marinier Jeno Kocsis tegen Nieuws.nl. Vanavond gaat een groep mensen demonstreren voor het Scheepvaartmuseum tegen de verheerlijking van het koloniaal verleden.
Beroepsdemonstranten
De demonstranten zijn boos omdat de film Michiel de Ruyter die in première gaat vanavond volgens hun het slavernijverleden van Nederland verheerlijkt. Michiel de Ruyter richtte in de zeventiende eeuw het Korps Mariniers op en wordt daarom door veel mariniers gezien als een held. “De film betreft een stuk Nederlandse geschiedenis. Mede door De Ruyter zijn we waar we nu zijn”, zegt Jeno.
“Ik respecteer ieders keuze om te demonstreren. Dit is een vrij land en dat is een groot goed. Maar de mensen die hiertegen demonstreren noem ik beroepsdemonstranten. Ze hebben niets beters te doen. De demonstranten doelen op het mogelijke slavernijverleden van Michiel De Ruyter. Of dat nou wel of niet het geval is, je moet er niet in blijven hangen en verder gaan.”

‘Omrijden met een vrachtwagen’
Zo stelde een oud-marinier dat als er demonstranten staan, hij er met een vrachtwagen overheen zou rijden. Jeno keurt dergelijke uitspraken van zijn collega’s niet goed, maar kan de woede wel begrijpen. “Ik kan er wel om lachen. Ze moeten niet te emotioneel reageren. Het heeft te maken met actie en reactie. Sommige oud-mariniers kregen er lucht van en hebben zich op deze manier geuit. Het lijkt mij heel sterk dat er vanavond opstootjes zullen zijn.”
Nu, AFA Den Haag in actie bij #michielderuyter memorial race. Stop verheerlijking koloniaal verleden! @MdeRuyterfilm pic.twitter.com/doWCdZYQnE
— AFA Den Haag (@afadenhaag) January 25, 2015
Niet aanwezig
Jeno kan zelf helaas niet aanwezig zijn bij de première. “Ik heb een kleine van negen thuis en kan helaas geen oppas regelen. Je kunt zo’n meid niet de hele avond alleen laten zitten, haha. Maar ik hoor vast van mijn vrienden hoe het geweest is.”
Tijdens de première van Michiel de Ruyter vanavond zal een groep mensen demonstreren tegen de film. 150 mariniers zijn ook uitgenodigd voor de filmavond. Sommigen kregen lucht van de demonstratie en reageerden niet bepaald mals. Oud-marinier Jeno is het niet eens met de demonstranten, maar ‘ieder z’n ding’.
Lees hier ook:
- ‘Oud-mariniers willen Michiel de Ruyter-demonstranten in het water gooien’
- ‘Michiel de Ruyter was held, geen rover’
- ‘Michiel de Rover moet alle feiten meenemen’
- Einde Michiel de Ruyter-film gecensureerd
- Michiel de Ruyter moest rollercoaster worden