DUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi heeft in het vierde kwartaal van 2024 minder nieuwe orders binnengekregen. De opdrachten lieten zowel ten opzichte van het derde kwartaal van 2024 als het vierde kwartaal van 2023 een daling zien. Ook de omzet ging zowel op kwartaal- als op jaarbasis omlaag. Het concern uit Duiven boekte wel flink meer winst in het afgelopen kwartaal, mede dankzij een belastingvoordeel.
De totale orderontvangst bedroeg afgelopen kwartaal bijna 122 miljoen euro, bijna 20 procent minder dan in het derde kwartaal. Ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder namen de orders met bijna 27 procent af.
De omzet daalde op kwartaalbasis met 2 procent tot ruim 153 miljoen euro. Op jaarbasis daalde de omzet met bijna 4 procent. De nettowinst bedroeg ruim 59 miljoen euro, een stijging van bijna 27 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Op jaarbasis steeg de winst met 8 procent.
Omzet
Over heel 2024 zag Besi de omzet met bijna 5 procent stijgen tot 607,5 miljoen euro. De ordergroei bedroeg 7 procent en de jaarwinst viel bijna 3 procent hoger uit op 182 miljoen euro. Volgens topman Richard Blickman weerspiegelen de resultaten over het afgelopen jaar de "contrasterende groeitrends" tussen kunstmatige intelligentie (AI) en de reguliere markt voor de assemblage van halfgeleiders. Zo waren de orders voor AI-toepassingen volgens Blickman afgelopen jaar goed voor ongeveer 50 procent van alle orders die Besi ontving.
De topman zegt voorzichtig optimistisch te zijn voor dit jaar, mede dankzij de aanhoudende sterke vraag naar AI-toepassingen. De autosector, de industrie, de smartphonesector en de Chinese markt blijven volgens hem echter wel zwak. Voor het eerste kwartaal van 2025 rekent Besi op een omzetdaling van 0 tot 10 procent ten opzichte van het laatste kwartaal van 2024.