Aantal bioscoopbezoeken daalt in 2025, opmars filmhuizen zet door

06 jan , 15:00 Entertainment
anp040126068 1

Ruim 28 miljoen bezoekers hebben in 2025 een kaartje voor de Nederlandse bioscopen gekocht. Dat hebben de Nederlandse Vereniging van Bioscopen en Filmtheaters (NVBF) en NVPI Film, de brancheorganisatie van filmdistributeurs, dinsdag bekendgemaakt. Het aantal bezoekers daalde voor het tweede achtereenvolgende jaar, nadat de Nederlandse bioscopen in 2023 een topjaar hadden beleefd dankzij films als Avatar 2, Barbie en Oppenheimer. De daling ten opzichte van 2024 is 3 procent.

Toch relativeert voorzitter Ron Sterk van de NVBF deze daling. "Door de coronajaren is het lastiger om grote conclusies te trekken over de lange trends", zegt hij. "Maar in het verleden is het vaker gebeurd dat de markt een of twee jaar iets terugviel door het ontbreken van heel grote klappers. Dat is geen reden om in de breedte geen vertrouwen te hebben in de markt. Dat bewijzen ook alle investeringen in nieuwe bioscoopzalen en voorzieningen het afgelopen jaar."

Opvallend is dat het aantal bezoekers voor de filmtheaters, die zich meer richten op titels buiten de grote blockbusters, blijft stijgen. In 2025 trokken de filmtheaters meer dan 3,9 miljoen bezoekers, 12 procent meer dan het jaar daarvoor. Volgens de NVBF doen de arthousebioscopen het goed dankzij "een sterke randprogrammering met nagesprekken, inleidingen en eenmalige vertoningen van bijvoorbeeld klassiekers."

Totaalbeleving

Het aantal titels dat in de Nederlandse bioscopen te zien was, steeg in vergelijking met 2024. Er kwamen 542 titels uit, 19 meer dan het jaar daarvoor. De best bezochte film van het jaar was A Minecraft Movie, die bijna 1 miljoen bezoekers trok. Volgens NVBF-voorzitter Sterk speelt de sector daarmee in op het meer gesegmenteerde publiek dat film op nieuwe en diverse manieren wil beleven. "Nederlanders bezoeken film selectiever dan voorheen", zegt hij. "Ze kiezen gericht welke film zij op het grote scherm willen beleven en hoe. Een filmbezoek is steeds vaker een complete avond uit."

Het aantal kaartjes dat voor Nederlandse films werd verkocht, daalde in 2025 ook. In totaal werden ruim 3,9 miljoen kaartjes voor Nederlandse producties gekocht tegenover 5,1 miljoen bezoekers in 2024, een daling van 17 procent. Alleen in de tweede helft van het jaar deden Nederlandse titels het goed in de bioscopen, met oktober als beste maand. Toen kocht een op de drie bioscoopbezoekers een kaartje voor een film van eigen bodem. Titels die het in die maand goed deden, waren Voor de meisjes, Straf en een aantal sinterklaasfilms.