Een groep schrijvers van uitgeverijen als Ambo-Anthos, Atlas Contact en Alfabet wil dat hun uitgevers zich uitspreken tegen investeringsmaatschappij KKR. Een rondgang van het ANP bevestigt een artikel hierover van Follow the Money. De auteurs hebben maandagmiddag een gesprek hierover met hun uitgevers en uitgeversgroep VBK, waar deze uitgevers onder vallen. KKR kocht afgelopen jaar VBK, het grootste uitgeversconcern van Nederland.
KKR ligt de laatste tijd onder vuur omdat het bedrijf onder andere in wapens en fossiele projecten investeert. De defensiebedrijven waarin KKR investeert, leveren onder meer aan Israël. Ook enkele Nederlandse festivals zijn sinds kort eigendom van KKR. Daarom zegden tientallen artiesten optredens af op Zwarte Cross en Milkshake.
Adriaan van Dis publiceert al jaren bij Atlas Contact. Hij wil dat "de directie duidelijk maakt wat hun standpunt is en zich distantieert van KKR. Ik wil niet dat mijn werk, hoe indirect ook, bijdraagt aan de onderdrukking of de uitroeiing van een volk en aan een systeem van apartheid." Van Dis zegt dat "de onvrede leeft bij tientallen jonge en oudere auteurs". Ook Geert Mak bevestigt aan het ANP dat hij ongelukkig is met de situatie. "Een optreden op een festival is een eenmalig iets", zegt Mak. "Bij ons gaat het om een lange, intensieve relatie die je gedurende tientallen jaren opbouwt. Dat wil je niet zomaar verbreken."
Fundamentele discussie
Schrijver Johan Fretz tekende in 2023 een contract voor twee boeken bij Atlas Contact. Hij noemt de discussie "fundamenteel. Je kunt, zeker als schrijver vind ik, niet het ene prediken en dan vervolgens met je werk een geldstroom hebben lopen vanuit KKR naar jezelf, al staan ze nog zo op afstand. Het gaat om het principe." Hij beklemtoont dat "de schrijvers uiteindelijk het kapitaal zijn van de uitgeverswereld. Als wij niets maken, dan is er niets om te verkopen of geld in te investeren."
Schrijver Malou Holshuijsen zit al acht jaar bij Ambo-Anthos. Haar derde roman zal hier niet meer verschijnen, bevestigt ze aan het ANP. "Het enige wat ik er met de kennis van nu over kan zeggen is dat ik absoluut niet wil dat mijn toekomstige literaire werk, hoe minimaal en indirect ook, bijdraagt aan de genocide die Israël pleegt", zegt Holshuijsen. "Solidariteit betekent voor mij dat je zelf ook iets inlevert." Eerder zegde de schrijver ook een optreden op Zwarte Cross af vanwege KKR.
Commercieel directeur Caroline Mouwens van VBK Uitgevers laat weten "de afgelopen periode inderdaad vragen te hebben ontvangen van auteurs over KKR, de aandeelhouder van onze eigenaar, S&S. Hierover zijn en treden wij met onze auteurs, maar ook medewerkers, in gesprek."