De Nederlandse estafettezwemsters hebben zich als snelsten geplaatst voor de finale op de 4 x 100 meter vrij bij de EK langebaan in Glasgow. Kim Busch, Kira Toussaint, Marjolein Delno en Femke Heemskerk realiseerden een tijd van 3.38,30. Italië tikte aan in de tweede tijd (3.38,64), Frankrijk was goed voor de derde tijd: 3.39,13. Nederland is de titelverdedigster. In de finale zal Ranomi Kromowidjojo het team versterken.
Heemskerk was als slotzwemster in 52,78 veruit de snelste van het viertal dat in deze samenstelling nog nooit een estafette zwom. Twee jaar geleden maakten Maud van der Meer en Marrit Steenbergen nog deel uit van de gouden ploeg in Londen. De eerste is twee maanden geleden bevallen, Steenbergen is al een tijd niet wedstrijdfit.
,,Het was gewoon goed'', zei Heemskerk. ,,Al kan de overname nog beter, daar zit wat ruimte in.'' Busch (55,42), Toussaint (54,93) en Delno (55,17) konden leven met hun optreden. ,,Ik had nog nooit onder de 55 gezwommen'', zei Toussaint, de verrassing in de ploeg voor wie het toernooi normaal pas zaterdag met de 50 meter rug was begonnen. ,,Fijn om nu al een race in de benen te hebben.''
Heemskerk was tevreden over haar 'nieuwe' teamgenoten. ,,Echt nieuw zijn ze natuurlijk niet voor me: Kira is mijn kamergenootje, met Marjolein train ik elke dag. We zijn aan het bouwen. Marrit is op de weg terug, Maud bevallen maar wel al in training en hopelijk komen er nog een hoop hongerige meiden aan.''